Compressor és csöves mikrofon előfok
Előljáróban: négy napja írom ezt
a bejegyzést, ezt az időm most így adta ki..., itt szeretném is indikálni, hogy
bár az első bekezdésben azt írom, hogy nem lesz szakmai...., de ettől jobban
nem sikerült leegyszerűsíteni, szóval, csak az olvassa el, akit vagy érdekel,
vagy tudja is értelmezni azt, amiről szól az anyag...
Mint korábban említettem, a háttérben gőzerővel folynak a munkák, most jutottam egy szusszanásnyi időhöz, így jelentkezem. Tehát most a Composer Pro XL-ről illetve az Ultragin Pro eszközökről fogok írni egy reményeim szerint se nem túl szakmait, se nem túl hosszút, lévén, mostanra alakult ki annyi tapasztalat az eszközökkel, hogy szavakba tudom önteni. Itt szeretném leszögezni, hogy bár, Behringer eszközökről lesz szó, de a felső polcról, és elképesztő, amit a használatuk során tapasztaltam, maximálisan pozitív értelemben!
Nos, először néhány gondolat, hogy melyik mit is csinál a jelszintekkel. Feltehetően nem kell sokaknak magyarázni, hogy egy vákum csöves előfok milyen direkt, hirtelen, meleg hangot képes előállítani, az ő feladata kizárólag annyi, hogy a megfelelő jelszintet hozza létre, elsősorban mikrofonból, vagy bármilyen elektromos hangszerből. A compressor (ami valójában sokkal több..., de erről majd később) feladata a nagy amplitúdójú jelek összenyomása, a kis jelszint emelése, a nagy csökkentése, ennek eredményeként egy statikus folytonosságú, dinamikus, kristálytiszta hang / hangzás biztosítása a felvételekhez vagy éppen a színpadon.
Ultragain Pro (MIC 2200 v2)
Talán ennek a darabnak a csatasorba állítását vártam a leginkább, elsősorban a kényelem miatt, mivel a rackben helyezkedik el, közvetlenül a többi aktív eszközzel együtt. Az első, amit le kell fektetni, és talán a legfontosabb: ez egy vákum elektron csöves mikrofon előfok erősítő! Az eszköz két független csatornával rendelkezik. Abban a pillanatban hallható volt a különbség, amint a rá kötött mikrofonból a fülemhez ért az első hang, robbanékony, ha kell lágy, a dinakima egészen más, mint nélküle. Én elsősorban mikrofon hang előerősítéséhez használom majd, stúdió körülmények közt, de természetesen hangszeres bemenettel is rendelkezik (XLR vagy 6,3mm Jack). A kondenzátor mikrofonokhoz nagy öröm a fantom táp, valamint az ezen a szinten elvárható fázis fordítás, szintén a Hi Pass filter (csak a beállított frekvencia tartomány feletti hangokat enedi keresztül magán) illetve a paramatrikus EQ melyen mély tartományt (10Hz – 200Hz-ig), a közepeket (100HZ – 2kHz-ig), illetve külön magasakat (1kHz – 20kHz-ig), szépen dolgozik akár karcos, akár bársonyos énekhang a cél, ugyanakkor meglehetősen óvatosan kell vele bánni, mert a nagymembrános mikrofonok érzékenysége miatt igen hamar képes gerjedés határhoz érni. Természetesen a paramatrikus EQ ki-be kapcsolható, illetve az EQ kivezérlés mértékét is szabályozhatjuk, csakúgy, mint a hang terjedelem tartományt (octave). Őszintén, azért kellett egy hét, mire kitapasztaltam, ám az erő, a feszes dinamika, amit hallok a felvételeken, az azt sugallja, hogy megérte a játszadozást.
Composer Pro XL (MDX 2600)
A tudása végett mindenképpen ő a nagyobb falat, viszont így közel két hónap után azt kell, hogy mondjam, hogy kötelező darab minden stúdióban, elsősorban a compressor miatt, ám nagyon várom, hogy élő hangosításon is mihamarabb kipróbálhassam. Többféle forgatókönyv szerint beköthető, használható. Mikrofon, hangszer esetében, az előerősítő vagy a hangszer után mehet a keverőbe vagy az audio interfészbe, élő műsoroknál a keverő és a vég erősítő közé, stereo beállítással (így a bal oldali kezelő szervek paralell működnek és egyben vezérlik is a jobb oldalt), illetve side-chain-ként (insert) is beköthetők keverőbe, amennyiben az rendelkezik ilyen opcióval. Jómagam az első és a második bekötési módot teszteltem / használtam jelen pillanatig, a side chain tesztelése a későbbiekben történik majd. A bemenetek / kimenetek itt is a szokásos XLR / Jack párosok, illetve a side chain funkcióhoz tartozik egy további Jack bemenet is.
A fent leírtakból kivehető, hogy jelen esetben is egy két, független csatornával rendelkező eszközről van szó. A funkciók, sorban: expander / noise gate / compressor / peak limiter / de-esser / tube simulation.
Expander / Gate: jómagam minden esetben a gate (zajzár) funkciót szeretem használni, stúdió körülmények közt, a beállított jelszint alatt némítja a beérkező jelet (pl: az énekes levegővételei nem hallatszanak), illetve minden egyék környezeti zajtól mentes lesz az audio interfészbe érkező jel. Színpadon szintén a nem kívánt zajokat (pl: mikrofon kengyelbe helyezése, esetleg az előadó belerúg a mikrofon állványába) szűri meg. Az expander pont az ellenkezője: perkusszív, mikrofonozott hangszereknél, amik esetleg effektezve is vannak, szépen adja vissza a kicsengést.
Compressor: erről már sokan, sokat értekeztek, így a mélységekbe itt sem mennék bele, lényege, hogy a beállított jel küszöb érték felett +10dB értéknél lép működésbe és tömöríti az a feletti jel értékeket, illetve szabályozza a beavatkozás / elengedés szintjét / idejét (Attack / Release). Ezt tudja interaktív módon, automtikusan is (élő előadásoknál, nagy dinamákájú, hirtelen változó jelszinteknél ez nagy segítség, előny), de magunk is beállíthatjuk a kívánt értékeket (ez inkább stúdió körülmények közt érdekesebb számomra). Mint minden rendes compressornál, itt is be tudjuk állítani a Ratio potival azt a dB értéket, hogy az említett 10 dB értéknél mennyivel hamarabb kezdje el "puhítani" a compressor a jelet, melyet még tovább finomít az IKA (interaktívan vált a soft és hard knee közt a jelszint dinamikájának változása során), így a lehető legészrevétlenebbé téve a beavatkozását. A sor végén persze ott csücsül egy gomb, amivel a folyamat során elvesztett jelszintet tudjuk vissza emelni a kívánt szintre. A szekcióhoz tartozó csöves szimuláció áramkör kicsit melegít a hangon, kerekít rajta, a dinamika kiemelő gomb pedig szélesebbé, nyíltabbá teszi a hangzást a mély és magas frekvenciákon. Számomra külön öröm volt, hogy a fentieket egy "belehallgatás" gomb segítségével egyszerre ki tudjuk iktatni, így azonnal hallható a "vele – nélküle" különbség egy felvételnél vagy színpadi beállásánál!
De-Esser: mint a neve is mutatja, a beszéd és ének hangokban a "sziszegés" mértékét hivatott csökkenteni, melynél előre regisztrálhatjuk a férfi vagy női beszéd / ének hangot, illetve megadhatjuk dB szinten a csökkentés mértékét.
Peak Limiter: talán a legegyszerűbb, de annál szükségesebb dolog a limiter. A lényege, hogy ha megakadályozza a "túlvezérlést vagy kivezérlést", így a megjelenített hangkép sokkal kissebb mértékben lesz torz a hallgatóság felé vagy éppen a felvételen.
Bízom benne, hogy tudtam
érdekességgel szolgálni azoknak a "hősöknek" akik idáig eljutottak, és egyben
nagyon köszönöm is Nekik, hogy elolvasták. Ha minden igaz, hamarosan jövök majd
egy storyval is...